کد خبر: 29344
ف
اهتمام حاکمان به رشد علم دلیل پرورش
استاد دانشگاه فردوسی ضمن اشاره به گذشته درخشان ایران در علم و پرورش دانشمندانی چون ابن سینا، ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی، درباره علل درخشش علمی ایران و وضعیت کنونی علم ریاضیات در کشور در گذشته سخن گفت و مهم‌ترین چالش امروزی پیش‌روی ریاضیات را اعتقاد نداشتن سیاستمداران به نقش علم دانست و افزود: مراکز پژوهشی محدودند و جشنواره‌هایی که در آن‌ها از محققان علمی تقدیر می‌شود، بیشتر جنبه نمایشی دارند. مسئولان به علم و فناوری به عنوان ابزار استراتژیکی که می‌تواند اسباب آرامش و آسایش مردم را فراهم کند، بها نمی‌دهند و به علم صرفا به چشم راهکار جزئی و حاشیه‌ای و یک ابزار تجملی نگاه می‌کنند.

به گزارش ثریا دکتر محمد صال‌مصلحیان  با اشاره به حضور افرادی مانند خیام، بوزجانی و کاشانی در ایران دلیل درخشش ایران در ریاضیات را بستر اجتماعی-فرهنگی آن دوره تاریخی و اهتمام حاکمان به رشد علم دانست.

صال‌مصلحیان درباره مقایسه شرایط فعلی با گذشته گفت: ما مشکلات بسیاری در مقایسه نسبی با آن زمان داریم و بازگشت به دوران اوج درخشش ایران در علم و ادب بسیار سخت است. لازمه ایجاد دورانی همچون دوران شکوه ریاضیات این است که شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی که چهارچرخ رشد علم را تشکیل می‌دهند، طبق معیارهای جهان امروز مطلوب باشد. امامتاسفانه در هرکدام از این حوزه‌ها با چالش‌های جدی روبه‌رو هستیم.

این استاد ریاضی مهم‌ترین چالش پیش‌روی علم ریاضیات را اعتقاد نداشتن سیاستمداران به نقش علم دانست و افزود: مراکز پژوهشی محدودند و جشنواره‌هایی که در آن‌ها از محققان علمی تقدیر می‌شود، بیشتر جنبه نمایشی دارد. مسئولان به علم و فناوری به عنوان ابزار استراتژیکی که می‌تواند اسباب آرامش و آسایش مردم را فراهم کند، بها نمی‌دهند. به عبارت دیگر، مدیران در همه سطوح، به این که علم و فناوری بهترین، مطمئن‌ترین و سریعترین راه برای توسعه کشور است، اعتقاد واقعی ندارند و به علم صرفا به چشم راهکار جزئی و حاشیه‌ای و یک ابزار تجملی نگاه می‌کنند.

آموزش ریاضی در ایران و تفاوت آن با کشورهای توسعه‌یافته

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت آموزش ریاضی در ایران گفت: من سال‌ها به دبیران در دوره‌های ضمن خدمت درس داده‌ام. ما معلمان باانگیزه‌ای داریم و کتاب‌های جدید آموزشی هم نسبتا خوب هستند. اما مشکلی که وجود دارد، این است که احترامی را که باید برای معلمان به عنوان کسانی که نسل آینده را تربیت می‌کنند، قائل نیستیم. معلمان جایگاه شایسته و بایسته‌ای ندارند. هنگامی که یک معلم دغدغه امرار معاش را داشته باشد، طبیعی است که فرصتی برای فکر کردن به توسعه مهارت‌های خود ندارد. در کشوری مانند ژاپن تفاوت حقوق معلم و وزیر کم است، اما در ایران تفاوت‌ها فاحش است. افراد جامعه وقتی به شغل معلمی روی می‌آورند که بدانند در سطح جامعه به آن‌ها ارج می‌نهند.

صال‌مصلحیان ادامه داد: در کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها تعداد داوطلبان کنکور تجربی 5 برابر ریاضی است. این یعنی دانش‌آموزان به سمت رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گرایش دارند، زیرا در جامعه می‌بینند که وضعیت پزشکان چقدر از مهندسان و معلمان بهتر است. این درحالی است که صندلی‌های زیادی در دانشگاه برای داوطلبان کنکور ریاضی خالی می‌ماند که نشان‌دهنده این است که سیاستگذاری‌های دولتمردان به میزان زیادی در سمت‌وسو دادن به انتخاب مسیر برای جوانان جامعه می‌تواند نقش داشته باشد.

عضو فرهنگستان علوم درباره سرنوشت رشته‌های علوم‌پایه با وجود تمایل دانش‌آموزان و دانشجویان به رشته‌های پولساز یا با بازار کار خوب، گفت: این تقاضای تحصیل در رشته‌های گروه‌ تجربی ضربه بزرگی به رشته‌هایی همچون ریاضی خواهد زد، به این معنا که در آینده افرادی می‌خواهند مدارج بالای رشته ریاضی را کسب کنند که افرادی بی‌علاقه و کم‌توان هستند. در نتیجه ممکن است شخصی دکترای ریاضی داشته باشد، اما سوادش در حد یک کارشناس ریاضی باشد.

این پژوهشگر برجسته، این آسیب را صرفا منحصر به ریاضیات ندانست. وی معتقد است با ادامه این روند در آینده، با کاهش نخبگان در رشته‌های گروه علوم انسانی و درنتیجه حضور افرادی با توانایی کمتر در پست‌های مدیریتی کشور مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در دوره‌های دکتری تخصصی با کاهش داوطلبان خوب روبه‌رو شده‌ایم، دلیل این کاهش را وجود چند هزار بیکار در مقطع دکتری عنوان کرد و گفت: دانشجویی که الان مدرک فوق‌لیسانس می‌گیرد، می‌داند که برای مدرک دکتری باید چهار یا پنج سال از عمر خود را صرف تحصیل کند و مطمئن نیست که شغلی آبرومند برایش وجود خواهد داشت.

مقایسه آموزش ریاضی در ایران و کشورهای توسعه‌یافته

عضو هیات‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد هم‌چنین به مقایسه آموزش ریاضی در ایران و کشورهای توسعه‌یافته پرداخت و گفت: مهم‌ترین تفاوت آموزش ریاضی و علوم دیگر در ایران با کشورهای توسعه‌یافته این است که در ایران به دانش‌آموزان حجم زیادی از اطلاعات داده می‌شود و آن‌ها باید این مطالب آموزشی را حفظ کنند و در امتحانات با تکیه بر محفوظات، آن را طوطی‌وار پس دهند. چنین چیزی در کشورهای توسعه‌یافته وجود ندارد. در این کشورها تا قبل از دانشگاه حجم مطالب کم، ولی با کیفیت است، به این صورت که دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که خودشان تحقیق کنند، گزارش بنویسند و از تحقیق خود دفاع کنند و در برابر دانش‌آموزان دیگر به نقدها و پرسش‌ها پاسخ دهند. در کشورهای توسعه‌یافته سعی می‌شود قدرت تجزیه و تحلیل افراد را توسعه دهند و این دانش‌آموزان تبدیل به انسان‌هایی شوند که توانایی پرسیدن و به چالش کشیدن داشته باشند و در یک کلام متفکری نقاد باشند.

به گفته این استاد دانشگاه در حال حاضر در کشورهای توسعه‌یافته به دنبال کسی‌ می‌گردند که بتواند از کتابخانه یا اینترنت اطلاعات موردنیازش را بیابد نه این که او را به یک دایرةالمعارف تبدیل کنند. در این کشورها آموزش دانشگاهی هم از آموزش‌های دانشگاهی در ایران رقیق‌تر است. در کشورهای پیشرفته این دیدگاه وجود دارد که به دانش‌آموزان آموزش‌های عمومی و به دانشجویان آموزش‌های دقیق و کاربردی دهند و در عوض هنگامی که فرد وارد شرکتی، سازمانی یا کارخانه‌ای می‌شود، بر اساس نیازهای تخصصی آن شرکت، سازمان یا کارخانه، فرد را به طور تخصصی آموزش می‌دهند. در این کشورها سعی می‌شود ذهن افراد درگیر مطالب غیر ضروری نشود تا طراوت و شادابی آن را حفظ کنند، درنتیجه برخلاف آنچه در کشور ما اتفاق می‌افتد به محصلین مهارت‌های تجزیه و تحلیل را می‌آموزند تا وقتی وارد حرفه‌ای شدند، بتوانند مسائل و مشکلاتی که در کار با آن‌ها روبه رو می‌شوند را به درستی به صورت بهینه حل کنند.

صال‌مصلحیان با بیان اینکه در کشورهای درحال توسعه یا جهان‌سوم مغز دانش‌آموزان را از محفوظات انباشته می‌کنند، گفت: انباشتن ذهن دانشجو یا دانش‌آموز با محفوظات ممکن است باعث شود که مغز طراوت ذهنی خود را در میان‌سالی ازدست بدهد.

نبود شغل متناسب با تخصص افراد یکی از دلایل خروج نخبگان از کشور

صال‌مصلحیان در ادامه با اشاره به مسئله «فرار مغزها» یکی از دلایل افزایش خروج افراد بااستعداد و توانمند از کشور را نبود شغل متناسب با تخصص و شأن افراد عنوان کرد.

این استاد ریاضی در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای حفظ افراد توانمند و بااستعداد در کشور خاطرنشان کرد: اصلا سوال اصلی این است که چرا باید چنین افرادی در کشور بمانند؟ آیا ما شغل کافی و متناسب با تخصص دانش‌آموختگانمان داریم؟ آیا به نیازها و آمال آنها توجه می‌کنیم؟ طی چند ماه گذشته و در اثر کاهش ارزش ریال، حقوق ماهانه یک استادیار دانشگاه که بیش از 22 سال درس خوانده تا دکترا بگیرد، با دستمزد حدود پنج روز کار یک کارگر ساده در کشورهای توسعه یافته برابری می‌کند. چطور می‌توانیم از چنین افرادی کار حرفه‌ای بخواهیم، درحالی که افرادی را در کشور می‌بینند که درآمدهای نجومی کنترل‌نشده دارند.

صال‌مصلحیان ادامه داد: برای حفظ افراد نخبه در کشور باید به آن‌ها شغل متناسب با تخصصشان، اجازه رشد در شغل و حقوق متناسب با شغلشان داده شود همچنین باید از تخصص آن‌ها در امور اجرایی و تصمیمات مملکت استفاده شود. حتی اگر حقوق مکفی به آنها داده شود، ولی از تخصص آن‌ها استفاده نشود رضایت قلبی برای فرد ایجاد نخواهد شد. اگر چنین شرایطی برای افراد تحصیل کرده وجود داشته باشد، چرا باید به کشورهای دیگر مهاجرت کنند؟

این استاد ریاضی در ادامه این گفت‌وگو درباره وضعیت تحقیق و پژوهش در ریاضیات در حال حاضر گفت: مهم‌ترین ویژگی‌ای که یک پژوهشگر باید داشته باشد، فراغ بال است؛ اگر از پژوهشگر فراغ‌بال و آسایش خاطر را بگیرید و محقق مدام نگران گذران زندگی خود یا چالش‌های اجتماعی باشد، نمی‌تواند ذهنش را روی یک مسئله پژوهشی متمرکز کند. به‌طور کلی سطح تحقیقات تعداد کمی از پژوهشگران ما در ایران هم‌تراز تحقیقات محققان جهانی است ولی اعضای هیات علمی زیادی وجود دارند که یا پژوهش نمی‌کنند یا به‌دلیل مشکلات اقتصادی-اجتماعی نمی‌توانند استعدادشان را بروز دهند.

تحت فشار قراردادن استادان برای مقاله‌نویسی

وی درباره اجبار اعضای هیئت‌علمی به نوشتن مقاله‌های ISI و تحت فشار قرار دادن استادان برای نوشتن مقاله گفت: الان وقتی افراد عضو هیئت‌علمی دانشگاه می‌شوند، یک سال بعد از استخدام از آنهامقاله می‌خواهند و به آنها می‌گویند که اگر مقاله ننویسند استخدامشان با مشکلات جدی روبرو می‌شود. چنین چیزی در کشورهای تراز اول وجود ندارد. در کشورهای توسعه‌یافته استادان بر اساس توانایی‌ها یا ویژگی‌های علمی خوبشان پذیرفته می‌شوند و به این افراد سه تا پنج سال فرصت داده می‌شود تا بتوانند خودشان را در جایگاه جدید پیدا کنند، تحقیقاتشان را توسعه دهند و بعد از این مدت ارزیابی می‌شوند.

این استاد ریاضی ادامه داد: من معاون پژوهشی دانشکده ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد هستم و می‌بینم که اعضای هیئت علمی تازه استخدام چه فشار عصبی سنگینی را درخصوص مقاله دادن تحمل می‌کنند. پیشنهاد من این است که اولا در انتخاب عضو هیئت علمی در بدو استخدام بر اساس معیارهای علمی دقت کافی شود تا کاراترین افراد انتخاب شوند، ثانیا به آنها سه سال فرصت داده شود تا بتوانند انتظارات دانشگاه‌ها را از نظر تولیدات پژوهشی و فناوری تأمین کنند.

صال‌مصلحیان در پایان با بیان اینکه اولین قدم برای بهبود وضعیت علم ریاضیات در ایران این است که دولتمردان به نقش مهم علم و فناوری در توسعه کشور باور داشته باشند، گفت: باید ایمان داشته باشیم بهترین راه توسعه برای کشور پیشرفت علم و فناوری است، اگر به این موضوع اعتقاد داشته باشیم مشکلاتی مانند مشکلات زیست‌محیطی همچون آلودگی دریای‌خزر، ریزگردها، فرسایش خاک، کمبود آب با کارهای تحقیقی و پژوهشی و به وسیله متخصصان حل می‌شوند؛ ولی تا وقتی که به علم ارج ننهیم و در تصمیمات کشوری علم و فناوری نقش اول را ایفا نکند، کارهایی که اکنون انجام می‌شود در حکم نمایش است.


 


مرتبط ها
ارسال نظر
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

گزارش دانشگاه آزاد درباره پذیرش پزشکی هفته آینده ارائه می شود

افزایش تقاضای دانشجویان ترکیه‌ای برای تحصیل در خارج از کشور

آیا فناوری واقعیت مجازی به پایان خط رسیده است؟

آیین نامه فعالیت اساتید علوم پزشکی در مناطق آمایشی تدوین شد

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام‌نور اعلام شد

ثبت دانشگاه علوم کشاورزی خوزستان در شبکه هرباریوم‌های متصل به باغ گیاه‌شناسی نیویورک

ثبت دانشگاه علوم کشاورزی خوزستان در شبکه هرباریوم‌های متصل به باغ گیاه‌شناسی نیویورک

نگذاریم علوم سکولار در مغز جوانان دانشگاهی نفوذ کند

همکاری دانشگاه های تهران و ملی تایوان توسعه می یابد

عرضه قابلیت Night Sight برای تمام گوشی‌های پیکسل گوگل آغاز شد

مزه شیرین پول در آوردن زیر زبان این دانش‌‌آموزان+ تصاویر

پیامک‌های کاربران پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!

حاشیه سود آیفون از ۷۴ درصد به ۶۰ درصد رسیده است

ساخت پروتز‌های کاملا ایرانی با قیمتی ارزان‌تر از نمونه خارجی

رشد ۳۱ پله‌ای ایران در نوآوری آموزش پزشکی جهان

دختران دانشجو و فارغ التحصیل ایرانی به دبیر کل سازمان ملل نامه نوشتند

استقرار روحانی در مدارس ایران

جشنواره پلو خوران تاجیکستان تبدیل به جنگ شد! +عکس

سنگ قبر یک استقلالی پیش از مرگ! +عکس

آیا علامه جعفری از شرح مثنوی پشیمان بود؟

کشف دنیایی یخ‌زده به دور ستاره‌ بارنارد

چرا دانش آموزان سربه‌هوا شده‌اند؟

لزوم بازنگری در مطالعات عصر نوسنگی اروپا

سر رباتیک که حالات چهره افراد را تشخیص می‌دهد

امروز ۲۴ آبان؛ زادروز کاشف سیاره اورانوس

جاده‌های تندرستی در خوابگاه‌های دخترانه گسترش می‌یابد

اسکن قلب هزار بیمار با نسل سوم دستگاه تصویربرداری هسته‌ای قلب

برگزاری کنفرانس "کدینگ رمزنگاری و محاسبات" در دانشگاه علم و صنعت

حمایت گسترده دانشگاه هنر اصفهان از نخبگان

جزئیات تعیین تکلیف حکم ریاست دانشگاه آزاد

همایش ملی دیدگاه‌های علوم قرآنی آیت‌الله فاضل لنکرانی برگزار می‌شود

علامه جعفری سال ها پیش خطر پوزیتیویسم را گوشزد کرده بود

علامه جعفری پلی میان متفکرین غرب و شرق بود

آیت الله ملک حسینی(ره) سرو استواری که در خاطره ها می درخشد

سرپرست دانشگاه آزاد یکشنبه آینده تعیین تکلیف می شود

شرایط ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان دکتری خارج از کشور اعلام شد

عکس: جنازه «سلطان سکه» و »سالم» پس از اعدام

افزایش سهم شهرهای کوچک در تولید علم

اقدام غیرقانونی برخی از مراکز در جذب دانشجوی دکتری

تصویر ماهواره چینی از سمت پنهان ماه

آوردن فلسفه میان مردم، مایه ابتذال آن است

مشکلات چشمی در کمین مبتلایان به تیروئید

عکس: آموزش کار با بی سیم به جهانگیری!

کتاب «در جستجوی نظریه های اجتماعی در گفتمان شریعتی» منتشر شد

نتایج دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان آزاد اعلام شد

گرمایش زمین مردان را نابارور می کند

دانشگاهیان به حل چالش های محیط زیست اعتقاد دارند

عکس: سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

تصمیم تازه ترکیه درقبال تحریم‌های ایران

سوتی دیدنی «محمدرضا حیاتی» روی آنتن زنده!

عکس: قربون صدقه بازیگر خانم برای نگاه با جذبه گربه اش!

شلوار گل مالی فقط ۱.۵ میلیون تومان! +عکس

پژو ۲۰۷ صندوق دار نیامده ۱۴۰ میلیون شد! +عکس

عکس: سلطان سکه و همدستش لحظاتی پیش از اعدام

شوهرم به خاطر پول مرا وادار به رابطه نامشروع می کرد

کودک آزاری وحشتناک با دریل در زنجان

عکس: تیپ رنگی رنگی خانم مجری

شکایت بازیگر سینما از «علی دایی» به کجا رسید؟

آخرین گفت و گوی سلطان سکه قبل از اعدام +عکس

عکس: حجاب مدال آوران پاراآسیایی در دیدار با رهبر انقلاب

سایت آمریکایی هرالد تریبون: جریان اعتدال در ایران به دنبال سازش جهانی است/ فرصت کنونی سازش برای ایران تکرار ناشدنی است/ تلاش های داخلی برای وادار کردن رهبری ایران به سازش با آمریکا

احتمال تغییر ۴ وزیر دولت روحانی

روحانی: آمریکایی‌ها حتماً شکست می‌خورند

گوشی جدید نوکیا با دوربین پنج گانه در راه است

در توییتر می توانیم ویرایش کنیم؟

آمریکا چین را تهدید به آغاز جنگ سرد کرد

آغاز خدمات خودرو‌های خودران گوگل تا ۲ماه دیگر

احتمال اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو

ظریف به مجلس احضار شد

«سپاه» نماینده صهیونیست‌ها را به درک واصل کرد

درخواست آیت‌الله جنتی از دولت

دیابتی ها چگونه ورزش کنند

آغاز خدمات عمومی خودروهای خودران گوگل تا دو ماه دیگر

وضعیت بد بورسیه تحصیلی در روسیه

ابداع ماده روان‌کننده با الهام از کرم خاکی

شناسایی یک کهکشان عظیم در همسایگی

عکس: فروش آنلاین کفش ۳۱ میلیون تومانی لاکچری!

درآمد عجیب شاخ های فضای مجازی

عکس: ماشینی که سردار مومنی سوار شد!

قتل به خاطر رقص چوب در عروسی!

ماشین میلیاردی جهانگیری در سفر خوزستان+عکس

تعجب مردم از دیدن شقایق فراهانی در کربلا +عکس

عکس: قیافه جالب سارا و نیکای سریال «پایتخت»

خودرویی خاص با پلاک ملی در کشور+ عکس

اعصاب خردکن ترین تبلیغ تلویزیون که ١١ سال است پخش می شود!

عکس: اتفاق زیبای فوتبال برای شیلا خداداد استقلالی

خواب رفتن اردوغان در پاریس سوژه شد +عکس

رونالدو صاحب وحشتناک ترین گربه دنیا شد! +عکس

غول بی شاخ و دم آمریکایی در خیابان های ایران +عکس

«آزاده نامداری» از ایران مهاجرت می کند؟

آتش زدن توله کفتار ها در نیشابور +عکس

عکس: سلبریتی ها، چکمه پوش شدند!

توالت های آزادی که پس از ۴۰ سال تکذیب شد!

قتل خاشقچی به دلیل افشای پشت پرده «ایران اینترنشنال» +عکس

بازگشت رسمی به تلگرام کلید خورد؟

افشاگری از توطئه بزرگ عربستان علیه ایران

عکس: عطر زدن آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران

عکس: ماشینی که سردار مومنی سوار شد!

کمیاب ترین رنگ پورشه کاین در ایران +عکس

عکس: شهردار سابق تهران تجدید فراش کرد!

تولد مژده لواسانی با کیکی متفاوت +عکس

کلاه گیس ترانه علیدوستی بر سر لیلا حاتمی! +عکس

نگرانی علی علیزاده از تهدید جان خبرنگار ایرانی گاردین +تصاویر

عکس: شوخی مهراب قاسمخانی با مختار

عکس: جنازه «سلطان سکه» و »سالم» پس از اعدام

سانسور حضور زنان در آزادی توسط شبکه سه

سمند شاسی بلند، به زودی ؟ +عکس

عکس: پوشش عجیب کفش های معاون روحانی!

دختر علی پروین در صف ورود بانوان به استادیوم آزادی +عکس

لاکچری بازی جدید پولدارها؛ سرو ناهار ۵ میلیونی